Kategorie: Wszystkie | prasa | projekty
RSS
poniedziałek, 24 października 2011
poznaj nasze portfolio!
Open publication - Free publishing - More designwtorek, 18 października 2011
etno-kloki od NOBO design

etnokloki_nobo_design.

Etno-kloki to wynik inspiracji polską i białoruską tradycją. Bogata ornamentyka, różnorodne stroje ludowe, wycinanki, hafty i drewniane zabawki po odpowiedniej syntezie stały się bardzo współczesnym motywem graficznym. Etno-kloki to próba przeniesienia tradycyjnych wzorów np. haftów na mankietach koszul na współczesne akcesoria. Utrzymując kontekst motywów i ich charakter powstały cztery różnorodne propozycje. Dwie wykorzystują polskie motywy takie jak: drewniana zabawka - konik żywiecki oraz wycinanki łowickiej. Wycinanka wycięta w tarczy odsłania mechanizm zegarka, podkreślając tym charakterystyczną dla niej ażurowość i symetrie. Natomiast seria białoruska nawiązuje do bogatej i jednocześnie harmonijnej ornamentyki strojów ludowych. Białoruski haft utrzymał swój charakterystyczny splot natomiast piękna delikatna koronka została wycięta w pasku zegarka. 

etnokloki_nobo_design_2

Projekt powstał podczas warsztatów „Etnoprojekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych”.

piątek, 14 października 2011
kolibka od NOBO design

kolibka_nobo_design_2

Nazwa projektu pochodzi ze staropolskiego określenia kołyski podwieszanej na belce stropowej w starych drewnianych chatach. Od tamtego czasu słynna kołyska obrosła w płozy do bujania, mocne drewniane konstrukcje, stając się przedmiotem ciężkim i stacjonarnym. W dzisiejszych czasach aktywnych i bardzo mobilnych rodziców stara forma kołyski traci na swojej pierwotnej funkcjonalności. Projekt Kolibki ma na celu wyjść naprzeciw potrzebom młodych, aktywnych rodzicom. Inspirując się formą gniazda, drewnianej kołyski i konstrukcją słomianego kosza stworzyliśmy wielofunkcyjną kołysko – matę. Inspiracja konstrukcją słomianych koszy przełożona na tkaninę pozwoliła nam uzyskać formę,  która w bardzo łatwy sposób ulega transformacji. Żebrowa konstrukcja pozwala jednym prostym gestem płaską matę do przewijania dziecka uprzestrzenić tak, aby tworzyła kołyskę. Natomiast wzór siana nadrukowanego na tkaninę oraz forma gniazda ma przywoływać skojarzenia związane z powrotem do natury, bezpieczeństwem, ciepłem i  tradycją. Dzięki użytym materiałom kołyska można w łatwy sposób zwinąć i spakować do torby, lub plecaka. System odpinanych linek pozwala na zawieszeniu Kolibki  np. o  konar drzewa podczas spaceru w parku. Do Kolibki zaprojektowano również akcesoria stacjonarne takie jak wieszak inspirowany formą drzewa (utrzymując zabawny kontekst gniazda) czy aluminiowy stelaż, którego kształt wywodzi się z tradycyjnej kołyski. 

kolibka_nobo_design

Projekt powstał podczas warsztatów „Etnoprojekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych”.

czwartek, 13 października 2011
NOBO design i etnoprojekt

etnoprojek_nobo_design_1

Od 12 do 26 września braliśmy udział w warsztatach „Etnoprojekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych”. Ideą projektu była praca nad etnodizajnem w teorii i w praktyce, wymiana doświadczeń w grupie młodych artystów oraz inspiracja tradycyjnym wzornictwem, rzemiosłem oraz sztuką ludową Polski i Białorusi. Do udziału w projekcie zostało zaproszonych 16 uczestników: 8 z Polski i 8 z Białorusi. Podczas 15 dni projektu uczestniczyliśmy w licznych warsztatach, m.in. wyplatania z papieru, słomy, wycinankarstwa czy tańców ludowych, licznych spotkaniach i wykładach z twórcami współcześnie wykorzystującymi ludowe motywy. Odwiedziliśmy także wiele miejsc związanych z tradycyjnym ludowym wzornictwem w Polsce i na Białorusi, m.in. Łowicz, archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Zalipie, skansen w Dudutkach i Stroszycach. Mimo napiętego programu, 16 uczestników warsztatów, zebrało pokaźne archiwum wzorów, kolorów, faktur, kształtów, które wykorzystało do stworzenia swoich etno-projektów.

etnoprojekt_nobo_design_2

Udział w Etnoprojekcie stał się wspaniałą okazją do podniesienia własnych kompetencji, poznawania kultury swojego sąsiada oraz stworzenia nieformalnej treści kontaktów miedzy młodymi polskimi i białoruskimi twórcami oraz instytucjami kultury z obu krajów. Podsumowaniem projektu jest wystawa, której wernisaż odbył się Galerii Związku Projektantów Białoruskich w Mińsku 25 września. W październiku wystawa odwiedzi Kraków, natomiast w listopadzie Warszawę. Gorąco zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony projektu (w zakładce „projektanci” można również zobaczyć prace uczestników stworzone podczas warsztatów) oraz stronę projektu na facebooku.

etnoprojekt_nobo_design_3

Etnoprojekt został zorganizowany przez Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna. współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2011”.środa, 12 października 2011
krakowskie baby w konkursie "młodzi na start"

krakowskie_baby_nobo_design_2

Miło nam poinformować, że najnowszy projekt Aleksandry Pięty i Piotra Wiśniewskiego z grupy projektowej NOBO design został dostrzeżony w ogólnopolskim konkursie projektowym „Młodzi na strat”. Wyróżniony projekt to seria drewnianych zabawek „Krakowskie Baby”.

Strój krakowski należy do najbardziej znanych polskich strojów ludowych. Choć należą do tego samego regionu, są bardzo różnorodne i liczą prawie 40 odmian. Cekiny, kokardy, wianki, hafty i wiele innych pięknych ozdób zdobiło stroje zarówno pań jak i panów. Oprócz pięknego wyglądu strój krakowski pełnił jeszcze jedną rolę – dostarczał wiele informacji na temat jego właścicieli. Wskazywał na pochodzenie z danego miasta lub wsi, a nawet informował o zamożności i stanie cywilnym właściciela.

Seria drewnianych zabawek „Krakowskie Baby” przedstawia trzy krakowskie stroje ludowe: z Bronowic, Zalipia i Ojcowa. Zabawka w przyjemny i kreatywny sposób przybliża dzieciom tradycję regionu oraz poprzez zabawę uczy elementów stroju krakowskiego. Każdą babę można w bardzo łatwy sposób samodzielnie pomalować i nakleić na nią odpowiednie elementy stroju. Baba gotowa? Pora na łamigłówki i układanki. Zawody w ubieraniu Baby, łamigłówka – czyja to główka oraz Krakowski Quiz to tylko niektóre z zabaw, do której zapraszają Krakowskie Baby. Do zestawu dołączono naklejki, farby i pędzlek oraz kartę informacyjną.

krakowskie_baby_nobo_design

Serdecznie zapraszamy na otwarcie pokonkursowej wystawy 15 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.


niedziela, 19 czerwca 2011
sukces w Young Design 2011

young_design_nobo_design

Miło nam poinformować, że Aleksandra Pięta z NOBO design została finalistką czwartej edycji konkursu dla młodych projektantów „Young Design”. „Young Design” to pierwszy w Polsce program stypendialny prowadzony przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego od roku 2008 przeznaczony dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa. Głównym celem programu jest wspieranie rozwoju i doskonalenie zawodowe młodych designerów, pomoc w zrozumieniu aktualnych wymagań i realiów rynkowych, a także promocja najzdolniejszych, młodych, polskich projektantów. Rokrocznie do Kapituły Stypendialnej zapraszani są przedstawiciele biznesu a honorowym patronem oraz fundatorem głównej nagrody jest minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.piątek, 10 czerwca 2011
street art magazine

street_art_magazine_design_po_polsku

STREET ART MAGAZINE, najnowszy projekt Aleksandry Pięty z grupy NOBO design, to propozycja nowego magazynu lifestylowego poświeconego głównie sztuce ulicy. 

street_art

Open publication - Free publishing - More artniedziela, 05 czerwca 2011
smaki podhalańskie na Young Package 2011

nobo_design_young_package

Miło nam poinformować, ze projekt „Smaki Podhalańskie” grupy NOBO design został dostrzeżony w międzynarodowym konkursie na najlepsze opakowanie „Young Package 2011”. Serii opakowań na produkty spożywcze z Podhala znalazła się wśród 46 (wybranych spośród 684) opakowań wartych uwagi, prezentowanych na wystawie pokonkuroswej oraz katalogu. Wszystkich chętnych zapraszamy na wystawę, która potrwa do 20 czerwca w CZECHDESIGN galery na ul.Vojtěšská 3 w Pradze.

smaki_podhalanskie_nobo_design_young_package

 wtorek, 19 kwietnia 2011
LIFE IN 3D. Art Terrarium

life_in_3d_wystawa_nobo_design

NOBO design gorąca zaprasza na wystawę „LIFE IN 3D. Art Terrarium”, która do 26 maja ma miejsce w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie. „LIFE IN 3D. Art Terrarium” to prezentacja współczesnego polskiego designu, wyjątkowa okazja, by zobaczyć w jednym miejscu prace rodzimych projektantów, które zachwyciły publiczność najważniejszych światowych targów designu. Wśród takich współczesnych ikon polskiego designu jak taborety Oskara Zięty, lampy od Puff-Buff czy Kafli na wystawie można spotkać także projekty naszego autorstwa – serię opakowań na produkty regionalne „Smaki Podhalańskie” oraz projekt magazynu design po polsku.

Wystawa „LIFE IN 3D. Art Terrarium” to ludzka przestrzeń życiowa zamknięta w terrarium, w którym prawidła ustala sztuka. Widz wkraczając w architekturę ekspozycji może obserwować, ale jednocześnie jest obserwowany, gdyż staje się uczestnikiem interaktywnej gry. W półmroku sali widz spotyka podświetlone i częściowo przeszklone symboliczne terraria wydzielające poszczególne mieszkalne sfery prywatnego codziennego życia: sypialnię, kuchnię, jadalnię, salon, bawialnię. Każdy pokój jest inny, ma swój indywidualny charakter; w każdym widz odkryje „skarby” nowego polskiego wzornictwa. Wszystkie wzory w swoim „naturalnym środowisku” – książki na półkach, plakaty na ścianach, ceramika w kuchni, oryginalny mebel w salonie czy w jadalni – przekonują nas, że współczesne polskie wzornictwo to świeże i zaskakujące pomysły, kreatywne rozwiązania, ale przede wszystkim wyjątkowość i piękno w zwyczajnej szarej codzienności.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wystawy prezentowanej w Teleexpresie (ok. 9. minuty)


wtorek, 29 marca 2011
magazyn design po polsku

design_po_polsku_1_magazyn

DESIGN PO POLSKU to propozycja nowego magazynu autorstwa Piotra Wiśniewskiego z NOBO design poświęconego polskiemu designowi. Piotr Wiśniewski na co dzień prowadzi bloga o tej samej nazwie gdzie pisze o takich dziedzinach projektowania jak grafika, wzornictwo, architektura czy reklama. Projekt magazynu DESIGN PO POLSKU to próba podsumowania 3 lat działalności bloga i zbiór najciekawszych artykułów na temat polskiego designu opublikowanych na blogu.

 

Open publication - Free publishing - More architecture

 

http://zsah.blox.pl/resource/magazyn_design_po_polsku_2.jpg

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7