Kategorie: Wszystkie | prasa | projekty
RSS
sobota, 23 marca 2013
zwiastun Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa

piątek, 15 marca 2013
po co WMPW?

po_co_muzeum_nobo_design

Słowo „design” w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Wciąż słyszymy o „dizajnerskich” lampach, telefonach, samochodach itp. Choć często jest nadużywane i nie do końca zrozumiałe, stało się powszechne. Tak jak zainteresowanie polskim wzornictwem. Liczne wystawy, festiwale coraz chętniej organizowane w Polsce, propagują zarówno światowe jak i nasze rodzime projektowanie. Także historia polskiego wzornictwa jest na nowo odkrywana. Zaczynamy dostrzegać, że mamy się czym chwalić. Mimo trudnej sytuacji polityczno-gospodarczej polskim projektantom udawało się tworzyć projekty, które nie odbiegały od pomysłów ich kolegów z zachodu. Najlepiej pokazała to wystawa „Chcemy być nowocześni” zorganizowana przez Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawę w ciągu zaledwie dwóch miesięcy odwiedziło ponad 35 tysięcy osób. Świadczy to o potrzebie mówienia o polskim wzornictwie. Tymczasem wciąż brakuje nam publikacji na jego temat. Na rynku dostępne jest zaledwie kilka pozycji. Największe zbiory polskiego wzornictwa będące obecnie w posiadaniu Muzeum Narodowego w Warszawie, zdeponowane są w pałacyku w Otwocku i nie dostępne dla zwykłego miłośnika polskiego designu. Projekt Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa to próba odkrycia na nowo dorobku polskiego wzornictwa. To szansa na przybliżenie historii polskiego projektowania każdemu, bez względu na miejsce zamieszkania. Wystarczy tylko dostęp do Internetu.

Idea projektu Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa zrodziła się w mojej głowie jeszcze na pierwszym roku studiów, kiedy przygotowując się do egzaminu z historii designu zetknąłem się z brakiem opracowań na temat polskiego wzornictwa. Zdobytymi informacjami postanowiłem się dzielić za pośrednictwem swojego bloga „design po polsku”. W odpowiedzi na liczne maile czytelników bloga z prośbą o więcej informacji na temat polskich projektów postanowiłem opracować kompendium wiedzy o historii designu, gdzie dekadami zestawiam najważniejsze projekty z Polski i ze świata. Cykl „Historia designu w pigułce” został bardzo dobrze przyjęty i doceniony również przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Kontynuacją tych działań jest projekt Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa. Cele muzeum podzieliłem na trzy grupy:

cele_muzeum_nobo_design

 MISJA EDUKACYJNA

Celem muzeum jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o polskim projektowaniu, szczególnie u dzieci i młodzieży. To także ułatwienie dostępu do przechowywanych w magazynach zbiorów, których nie można zobaczyć, na co dzień. Ważnym aspektem muzeum jest również prezentacja obiektów w szerokim kontekście (na tle historycznym, gospodarczym) oraz ścieżki tematyczne (tagi), które pozwalają spojrzeć na historie projektowania nieco szerzej niż tylko chronologię.

MISJA NAUKOWA

Muzeum jest pomyślane jako platforma wymiany wiedzy także dla pracowników naukowych i osób specjalizujących się w historii wzornictwa. To okazja do uporządkowania wiedzy na temat polskiego projektowania oraz zwrócenia uwagi na potrzebę stworzenia stałej ekspozycji polskiego wzornictwa.

MISJA PROPAGATORSKA

Muzeum ma na celu propagować polskie projektowanie nie tylko w Polsce, ale również za granicą dzięki anglojęzycznej wersji strony. Jest to projekt partycypacyjny, który w założeniu zaprasza do tworzenia muzeum użytkowników. Każdy może nadesłać informację, zdjęcia na temat danego obiektu, które po sprawdzeniu trafią do zasobów muzeum. W swoim projekcie zakładam również kooperację z dwoma projektami Instytutu Wzornictwa Przemysłowego: Słownikiem Projektantów Polskich oraz Internetową Biblioteką Wzornictwa.

Hasłem przewodnim Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa jest „poznaj projekt w 100%”. Muzeum pomyślane jest tak, aby dowiedzieć się na temat danego obiektu jak najwięcej. Z pomocą przychodzą tu nowe multimedia. Obok standardowego opisu oraz zdjęć użytkownik ma do dyspozycji animacje 3D lub archiwalne filmy prezentujące wybrany przedmiot. Korzystając z przekierowania do Słownika Projektantów Polskich może dowiedzieć się więcej o danym projektancie. Jeśli informacje zawarte w opisie są niewystarczające może skorzystać z przekierowania do Internetowej Biblioteki Wzornictwa, gdzie znajdzie więcej publikacji na temat wybranego obiektu. Na stronie muzeum znajdzie również do pobrania rysunki techniczne oraz rysunki modeli 3D. W poszukiwaniach natomiast pomogą mu specjalne ścieżki temtatyczne.

Projekt Wirtualnego Muzeum Polskiego wzornictwa to ogromny projekt, którym wymaga współpracy  specjalistów z różnych dziedzin: historyków, historyków designu, programistów…. jeśli jesteś jednym z nich czekamy! Zapraszamy rowneż na nasz profil na facecbooku. Polub WMPW! wtorek, 07 sierpnia 2012
pinksloth

pink_sloth_maskotka_nobo_design

Projekt maskotki wraz z elementami reklamowymi dla aplikacji biznesowej PinkSloth

pink_sloth_nobo_design

piątek, 27 lipca 2012
najlepsze dyplomy projektowe ASP 2012

najlepsze_dyplomy_projektowe_nobo_design

NOBO design gorąco zaprasza na wystawę „Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2012”, która ma miejsce w Rondzie Sztuki w Katowicach. Na wystawie prezentowany jest m.in. dyplom Aleksandry Pięty z NOBO design pt. „Projekt serii książek dla dzieci poświęconej polskim projektantom wzornictwa”.  Wystawa potrwa do 7 września. Więcej informacji na stronie www.rondosztuki.pl.wtorek, 17 lipca 2012
seria „Wielcy Polscy Projektanci”

wielcy_polscy_projektanci_0_nobo_design_aleksandra_pieta

Projekt dyplomowy Aleksandry Pięty z grupy projektowej NOBO design - seria „Wielcy Polscy Projektanci” to zbiór książek  poświęconym polskim projektantom wzornictwa, dedykowanych dzieciom. Każda  pozycja poświęcona została jednemu projektantowi, którego historia stała się  pretekstem do poznania przez najmłodszych czytelników procesu projektowego, branżowego słownictwa czy technologii. Serię otwiera książka „O Wandzi, która wszystko zbierała” przedstawiająca postać Wandy Telakowskiej, założycielki Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i kolekcjonerki polskiego wzornictwa.

wielcy_polscy_projektanci_2_nobo_design_aleksandra_pieta

Książka została opracowana nie tylko pod względem graficznym, ale również merytorycznym (tekst książki jest autorski). Treść książki ukazuje życie Wandy Telakowksiej od narodzin do przekazania zbiorów polskiego wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Poznając ważne wydarzenia z życia Wandy czytelnik poznaje również trudne terminy jak wzornictwo, projektant czy technologia. Ilustracje stanowią uzupełnienie i poszerzają treść książki. Znajdziemy w nich sporo wątków pobocznych oraz ćwiczeń na spostrzegawczość i wyobraźnie. Ilustracje możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza ilustruje anegdoty z życia Wandy, druga natomiast związana jest z zagadnieniem wzornictwa (przedstawienie warsztatów, rzemiosła, pracy projektanta czy analizie przedmiotów). 

wielcy_polscy_projektanci_3_nobo_design_aleksandra_pieta

Każda z książek z serii  w swoich założeniach posiada dodatek edukacyjny, pozwalający dziecku na utrwalanie zdobytej wiedzy po przeczytaniu lektury. Są to gry, rebusy, zagadki zachęcające młodego czytelnika do powrócenia do książki, powtórnego przeanalizowania jej treści lub odszukania jakiegoś elementu. Przykładem takiego rozwiązania jest gra memory z kolekcją polskich projektów powstałych w IWP, która stanowi uzupełnienie dla książki o Wandzie Telakowskiej.

Seria Wielcy Polscy Projektanci ma na celu nie tylko przybliżyć historię polskiego wzornictwa, ale także przybliżyć młodym czytelnikom zawód projektanta. Dzieci mogą w ten sposób poznać jego rolę społeczną, zakres obowiązków oraz efekty jego pracy. Kolejne pozycje z serii „Wielcy Polscy Projektanci” to „O Teresie i muszelkowej przygodzie” i „O Oskarze i dmuchanych krzesłach”.

wielcy_polscy_projektanci_1_nobo_design_aleksandra_pieta

środa, 11 lipca 2012
Wirtualne Muzeum Polskiego Wzornictwa

Miło nam poinformować, że ruszyła praca nad wdrożeniem projektu Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa, autorstwa Piotra Wiśniewskiego z grupy projektowej NOBO design. Projekt jest próbą odpowiedzenia na potrzebę braku stałej ekspozycji polskiego wzornictwa. Szczególnie jest to ważne teraz, kiedy zainteresowanie historią polskiego projektowania jest tak duże. Najlepiej pokazała to wystawa „Chcemy być nowocześni” zorganizowana w zeszłym roku przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Projekt Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa to próba odkrycia na nowo dorobku polskiego wzornictwa. To szansa na przybliżenie historii polskiego projektowania każdemu, bez względu na miejsce zamieszkania.

W dużym skrócie Wirtualne Muzeum Polskiego Wzornictwa ma być nowoczesnym muzeum, które mimo wirtualnej rzeczywistości pozwala dobrze poznać prezentowane obiekty (animacje 3D, duża ilość zdjęć, filmy, liczne opisy). Wirtualna przestrzeń pozwala nam na kooperację projektu muzeum z projektami Instytutu Wzornictwa Przemysłowego - Słownikiem Projektantów Polskich oraz Cyfrową Biblioteką Wzornictwa. Daje nam możliwość zwiedzania muzeum wielopasmowo (tzw. ścieżki tematyczne – tagi). Co należy podkreślić Wirtualne Muzeum Polskiego Wzornictwa ma być „żywym muzeum”, w którym czynny udział biorą użytkownicy (pomagają w gromadzeniu nowych danych, informacji). Gotowy jest już projekt graficzny strony, obecnie jesteśmy na etapie wdrażania projektu. Już wkrótce pod adresem www.muzeumwzornictwa.pl każdy będzie mógł poznać niezwykłą historię polskiego projektowania. Nieco więcej na temat samego projektu graficznego już wkrótce na naszym blogu.piątek, 06 lipca 2012
warsztaty z NOBO design

NOBO design gorąco zaprasza wszystkie dzieci na warsztaty projektowe pt. „Odkryj na nowo żywieckie zabawki”. Warsztaty towarzyszą 49 Tygodniowi Kultury Beskidzkiej i odbędą się 4 sierpnia (sobota) w plenerze Parku Habsburgów. Podczas warsztatów młodzi uczestniczy poznają historie żywieckich zabawek, będą mieli okazję pobawić się oryginalnymi drewnianymi zabawkami, a także wykonają za pomocą przygotowanych szablonów własną autorską zabawkę inspirowaną tradycyjnymi.

W sprawie zapisów na warsztaty prosimy o kontakt z Małgorzatą Terteką (e-mail: mgjanik@vp.pl, tel. 666 279 991).

Więcej na temat projektu pod adresem zywieckiezabawki.blox.pl 

wtorek, 03 lipca 2012
nobo-design.eu w budowie

nobo_design_logos

Ruszyła praca nad nową oficjalną stroną NOBO design. Już wkrótce pod adresem nobo-design.eu jeszcze więcej projektów naszego autorstwa. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio.środa, 27 czerwca 2012
poznaj urok żywieckich zabawek!

zywieckie_zabawki_nobo_design_logo

„Odkryj na nowo żywieckie zabawki” to najnowszy, długofalowy projekt grupy projektowej NOBO design. Żywiecczyzna to jeden z najstarszych ośrodków produkcji drewnianych zabawek. Tradycja wytarzania tak charakterystycznych dla regionu zabawek jak klepok (symbol Tygodnia Kultury Beskidzkiej) czy bryczka z konikiem sięga jeszcze połowy XIX wieku. W ostatnich latach możemy jednak zauważyć zanikanie wielu dziedzin ludowej twórczości, w szczególności tradycyjnego zabawkarstwa. Miedzy innymi pod wpływem napływu tanich, plastikowych zabawek z Chin, wiele dzieci, jak i młodszych rodziców nie zna tradycyjnych regionalnych zabawek, którymi tak chętnie bawili się ich dziadkowie.

Projekt „Odkryj na nowo żywieckie zabawki” ma na celu popularyzację wiedzy na temat ludowych żywieckich zabawek. Projekt zakłada usystematyzowanie wiedzy na temat tradycji zabawkarstwa na Żywiecczyźnie poprzez bloga, projekt publikacji dla dzieci z papierową kolekcją żywieckich zabawek do samodzielnego złożenia oraz warsztaty dla dzieci podczas 49 Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Projekt ma na celu promowanie lokalnej tradycji będącej częścią dziedzictwa kulturalnego Śląska, szczególnie w społeczności lokalnej. Realizowany jest w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury - I edycja w 2012 r.

Więcej informacji na temat projektu pod adresem: zywieckiezabawki.blox.plczwartek, 14 czerwca 2012
nobo zaprasza na herbatkę!

english_tea_nobo

Choć sposób przyrządzania herbaty znany jest już od około 4 tysięcy lat i okrążył cały świat to właśnie w Wielkiej Brytanii powstał najbardziej znany herbaciany rytuał. To tam powstała jedna z najpopularniejszych odmian czarnej herbaty- herbata Earl Grey. Chcąc podkreślić jej prawdziwy angielski charakter i oryginalną recepturę, opakowania na English Tea bezpośrednio odnoszą się do motywów zaczerpniętych z życia urokliwego Londynu.

Londyński dwupiętrowy autobus czy czerwona budka telefoniczna stały się rozpoznawalnymi symbolami tego miasta. Motywy te w zabawny sposób z nutką ironii posłużyły za dwa opakowania na herbatę ekspresową w torebkach i liściastą. Charakterystyczny autobusu przemienił się w opakowanie na herbatę ekspresową, a torebki herbaty zastąpili…londyńscy pasażerowie. Opakowanie jak i sam rytuał parzenia herbaty ma dostarczyć konsumentowi jak najwięcej frajdy. Nie możemy również zapominać o tym, że picie herbaty od dawna stało się rytuałem społecznym, który w wyjątkowy sposób łączy ludzi. Dlatego różnorodne postacie ułatwią nam odróżnienie swojego kubka z herbatą podczas spotkania z przyjaciółmi np. w czasie zwyczajowego five o'clock.

Budka telefoniczna w swoim wnętrzu kryje oryginalną angielską liściastą herbatę. Otwierając jej drzwi możemy podejrzeć, kto aktualnie rozmawia przez telefon oraz poznać sekret parzenia prawdziwej herbaty z mlekiem wg. przepisu księżnej Bedford. Zabawne opakowania mogą stanowić rodzaj oryginalnego prezentu, który swoją grafiką zachwyci i poruszy wyobraźnie zarówno tych najmłodszych jak i tych starszych smakoszy herbaty.

english_tea_nobo_2
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7