Kategorie: Wszystkie | prasa | projekty
RSS
piątek, 28 października 2011
etnoprojekt w Krakowie

etnoprojekt_nobo_design

Wystawa powarsztatowa „Etnoprojekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych” dotarła do Polski! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych projektem oraz jego rezultatami do Drukarni Kolory w Krakowie (ul. Starowiślna 51). Wystawę można oglądać do 16 listopada. 

środa, 26 października 2011
overdesigned?

overdesigned_stgu_lodz_nobo_design

Gorąco zapraszamy na wystawę Overdesigned? zorganizowaną przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) w ramach Łódź Design Festiwal 2011. Wystawa przekrojowo prezentuje prace członków stowarzyszenia powstałe w latach 2009-2011. Jest próbą podsumowania i skomentowania stanu polskiej grafiki użytkowej od momentu transformacji ustrojowej po dzień dzisiejszy. Wystawa potrwa do 20 października. Wśród projektów uczestniczących w wystawie pojawiły się również prace duetu NOBO design, m.in. projekt magazynu „street art” oraz system opakowań „Smaki Podhalańskie”.poniedziałek, 24 października 2011
poznaj nasze portfolio!
Open publication - Free publishing - More designwtorek, 18 października 2011
etno-kloki od NOBO design

etnokloki_nobo_design.

Etno-kloki to wynik inspiracji polską i białoruską tradycją. Bogata ornamentyka, różnorodne stroje ludowe, wycinanki, hafty i drewniane zabawki po odpowiedniej syntezie stały się bardzo współczesnym motywem graficznym. Etno-kloki to próba przeniesienia tradycyjnych wzorów np. haftów na mankietach koszul na współczesne akcesoria. Utrzymując kontekst motywów i ich charakter powstały cztery różnorodne propozycje. Dwie wykorzystują polskie motywy takie jak: drewniana zabawka - konik żywiecki oraz wycinanki łowickiej. Wycinanka wycięta w tarczy odsłania mechanizm zegarka, podkreślając tym charakterystyczną dla niej ażurowość i symetrie. Natomiast seria białoruska nawiązuje do bogatej i jednocześnie harmonijnej ornamentyki strojów ludowych. Białoruski haft utrzymał swój charakterystyczny splot natomiast piękna delikatna koronka została wycięta w pasku zegarka. 

etnokloki_nobo_design_2

Projekt powstał podczas warsztatów „Etnoprojekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych”.

piątek, 14 października 2011
kolibka od NOBO design

kolibka_nobo_design_2

Nazwa projektu pochodzi ze staropolskiego określenia kołyski podwieszanej na belce stropowej w starych drewnianych chatach. Od tamtego czasu słynna kołyska obrosła w płozy do bujania, mocne drewniane konstrukcje, stając się przedmiotem ciężkim i stacjonarnym. W dzisiejszych czasach aktywnych i bardzo mobilnych rodziców stara forma kołyski traci na swojej pierwotnej funkcjonalności. Projekt Kolibki ma na celu wyjść naprzeciw potrzebom młodych, aktywnych rodzicom. Inspirując się formą gniazda, drewnianej kołyski i konstrukcją słomianego kosza stworzyliśmy wielofunkcyjną kołysko – matę. Inspiracja konstrukcją słomianych koszy przełożona na tkaninę pozwoliła nam uzyskać formę,  która w bardzo łatwy sposób ulega transformacji. Żebrowa konstrukcja pozwala jednym prostym gestem płaską matę do przewijania dziecka uprzestrzenić tak, aby tworzyła kołyskę. Natomiast wzór siana nadrukowanego na tkaninę oraz forma gniazda ma przywoływać skojarzenia związane z powrotem do natury, bezpieczeństwem, ciepłem i  tradycją. Dzięki użytym materiałom kołyska można w łatwy sposób zwinąć i spakować do torby, lub plecaka. System odpinanych linek pozwala na zawieszeniu Kolibki  np. o  konar drzewa podczas spaceru w parku. Do Kolibki zaprojektowano również akcesoria stacjonarne takie jak wieszak inspirowany formą drzewa (utrzymując zabawny kontekst gniazda) czy aluminiowy stelaż, którego kształt wywodzi się z tradycyjnej kołyski. 

kolibka_nobo_design

Projekt powstał podczas warsztatów „Etnoprojekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych”.

czwartek, 13 października 2011
NOBO design i etnoprojekt

etnoprojek_nobo_design_1

Od 12 do 26 września braliśmy udział w warsztatach „Etnoprojekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych”. Ideą projektu była praca nad etnodizajnem w teorii i w praktyce, wymiana doświadczeń w grupie młodych artystów oraz inspiracja tradycyjnym wzornictwem, rzemiosłem oraz sztuką ludową Polski i Białorusi. Do udziału w projekcie zostało zaproszonych 16 uczestników: 8 z Polski i 8 z Białorusi. Podczas 15 dni projektu uczestniczyliśmy w licznych warsztatach, m.in. wyplatania z papieru, słomy, wycinankarstwa czy tańców ludowych, licznych spotkaniach i wykładach z twórcami współcześnie wykorzystującymi ludowe motywy. Odwiedziliśmy także wiele miejsc związanych z tradycyjnym ludowym wzornictwem w Polsce i na Białorusi, m.in. Łowicz, archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Zalipie, skansen w Dudutkach i Stroszycach. Mimo napiętego programu, 16 uczestników warsztatów, zebrało pokaźne archiwum wzorów, kolorów, faktur, kształtów, które wykorzystało do stworzenia swoich etno-projektów.

etnoprojekt_nobo_design_2

Udział w Etnoprojekcie stał się wspaniałą okazją do podniesienia własnych kompetencji, poznawania kultury swojego sąsiada oraz stworzenia nieformalnej treści kontaktów miedzy młodymi polskimi i białoruskimi twórcami oraz instytucjami kultury z obu krajów. Podsumowaniem projektu jest wystawa, której wernisaż odbył się Galerii Związku Projektantów Białoruskich w Mińsku 25 września. W październiku wystawa odwiedzi Kraków, natomiast w listopadzie Warszawę. Gorąco zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony projektu (w zakładce „projektanci” można również zobaczyć prace uczestników stworzone podczas warsztatów) oraz stronę projektu na facebooku.

etnoprojekt_nobo_design_3

Etnoprojekt został zorganizowany przez Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna. współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2011”.środa, 12 października 2011
krakowskie baby w konkursie "młodzi na start"

krakowskie_baby_nobo_design_2

Miło nam poinformować, że najnowszy projekt Aleksandry Pięty i Piotra Wiśniewskiego z grupy projektowej NOBO design został dostrzeżony w ogólnopolskim konkursie projektowym „Młodzi na strat”. Wyróżniony projekt to seria drewnianych zabawek „Krakowskie Baby”.

Strój krakowski należy do najbardziej znanych polskich strojów ludowych. Choć należą do tego samego regionu, są bardzo różnorodne i liczą prawie 40 odmian. Cekiny, kokardy, wianki, hafty i wiele innych pięknych ozdób zdobiło stroje zarówno pań jak i panów. Oprócz pięknego wyglądu strój krakowski pełnił jeszcze jedną rolę – dostarczał wiele informacji na temat jego właścicieli. Wskazywał na pochodzenie z danego miasta lub wsi, a nawet informował o zamożności i stanie cywilnym właściciela.

Seria drewnianych zabawek „Krakowskie Baby” przedstawia trzy krakowskie stroje ludowe: z Bronowic, Zalipia i Ojcowa. Zabawka w przyjemny i kreatywny sposób przybliża dzieciom tradycję regionu oraz poprzez zabawę uczy elementów stroju krakowskiego. Każdą babę można w bardzo łatwy sposób samodzielnie pomalować i nakleić na nią odpowiednie elementy stroju. Baba gotowa? Pora na łamigłówki i układanki. Zawody w ubieraniu Baby, łamigłówka – czyja to główka oraz Krakowski Quiz to tylko niektóre z zabaw, do której zapraszają Krakowskie Baby. Do zestawu dołączono naklejki, farby i pędzlek oraz kartę informacyjną.

krakowskie_baby_nobo_design

Serdecznie zapraszamy na otwarcie pokonkursowej wystawy 15 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.