Kategorie: Wszystkie | prasa | projekty
RSS
piątek, 27 lipca 2012
najlepsze dyplomy projektowe ASP 2012

najlepsze_dyplomy_projektowe_nobo_design

NOBO design gorąco zaprasza na wystawę „Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2012”, która ma miejsce w Rondzie Sztuki w Katowicach. Na wystawie prezentowany jest m.in. dyplom Aleksandry Pięty z NOBO design pt. „Projekt serii książek dla dzieci poświęconej polskim projektantom wzornictwa”.  Wystawa potrwa do 7 września. Więcej informacji na stronie www.rondosztuki.pl.wtorek, 17 lipca 2012
seria „Wielcy Polscy Projektanci”

wielcy_polscy_projektanci_0_nobo_design_aleksandra_pieta

Projekt dyplomowy Aleksandry Pięty z grupy projektowej NOBO design - seria „Wielcy Polscy Projektanci” to zbiór książek  poświęconym polskim projektantom wzornictwa, dedykowanych dzieciom. Każda  pozycja poświęcona została jednemu projektantowi, którego historia stała się  pretekstem do poznania przez najmłodszych czytelników procesu projektowego, branżowego słownictwa czy technologii. Serię otwiera książka „O Wandzi, która wszystko zbierała” przedstawiająca postać Wandy Telakowskiej, założycielki Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i kolekcjonerki polskiego wzornictwa.

wielcy_polscy_projektanci_2_nobo_design_aleksandra_pieta

Książka została opracowana nie tylko pod względem graficznym, ale również merytorycznym (tekst książki jest autorski). Treść książki ukazuje życie Wandy Telakowksiej od narodzin do przekazania zbiorów polskiego wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Poznając ważne wydarzenia z życia Wandy czytelnik poznaje również trudne terminy jak wzornictwo, projektant czy technologia. Ilustracje stanowią uzupełnienie i poszerzają treść książki. Znajdziemy w nich sporo wątków pobocznych oraz ćwiczeń na spostrzegawczość i wyobraźnie. Ilustracje możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza ilustruje anegdoty z życia Wandy, druga natomiast związana jest z zagadnieniem wzornictwa (przedstawienie warsztatów, rzemiosła, pracy projektanta czy analizie przedmiotów). 

wielcy_polscy_projektanci_3_nobo_design_aleksandra_pieta

Każda z książek z serii  w swoich założeniach posiada dodatek edukacyjny, pozwalający dziecku na utrwalanie zdobytej wiedzy po przeczytaniu lektury. Są to gry, rebusy, zagadki zachęcające młodego czytelnika do powrócenia do książki, powtórnego przeanalizowania jej treści lub odszukania jakiegoś elementu. Przykładem takiego rozwiązania jest gra memory z kolekcją polskich projektów powstałych w IWP, która stanowi uzupełnienie dla książki o Wandzie Telakowskiej.

Seria Wielcy Polscy Projektanci ma na celu nie tylko przybliżyć historię polskiego wzornictwa, ale także przybliżyć młodym czytelnikom zawód projektanta. Dzieci mogą w ten sposób poznać jego rolę społeczną, zakres obowiązków oraz efekty jego pracy. Kolejne pozycje z serii „Wielcy Polscy Projektanci” to „O Teresie i muszelkowej przygodzie” i „O Oskarze i dmuchanych krzesłach”.

wielcy_polscy_projektanci_1_nobo_design_aleksandra_pieta

środa, 11 lipca 2012
Wirtualne Muzeum Polskiego Wzornictwa

Miło nam poinformować, że ruszyła praca nad wdrożeniem projektu Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa, autorstwa Piotra Wiśniewskiego z grupy projektowej NOBO design. Projekt jest próbą odpowiedzenia na potrzebę braku stałej ekspozycji polskiego wzornictwa. Szczególnie jest to ważne teraz, kiedy zainteresowanie historią polskiego projektowania jest tak duże. Najlepiej pokazała to wystawa „Chcemy być nowocześni” zorganizowana w zeszłym roku przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Projekt Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa to próba odkrycia na nowo dorobku polskiego wzornictwa. To szansa na przybliżenie historii polskiego projektowania każdemu, bez względu na miejsce zamieszkania.

W dużym skrócie Wirtualne Muzeum Polskiego Wzornictwa ma być nowoczesnym muzeum, które mimo wirtualnej rzeczywistości pozwala dobrze poznać prezentowane obiekty (animacje 3D, duża ilość zdjęć, filmy, liczne opisy). Wirtualna przestrzeń pozwala nam na kooperację projektu muzeum z projektami Instytutu Wzornictwa Przemysłowego - Słownikiem Projektantów Polskich oraz Cyfrową Biblioteką Wzornictwa. Daje nam możliwość zwiedzania muzeum wielopasmowo (tzw. ścieżki tematyczne – tagi). Co należy podkreślić Wirtualne Muzeum Polskiego Wzornictwa ma być „żywym muzeum”, w którym czynny udział biorą użytkownicy (pomagają w gromadzeniu nowych danych, informacji). Gotowy jest już projekt graficzny strony, obecnie jesteśmy na etapie wdrażania projektu. Już wkrótce pod adresem www.muzeumwzornictwa.pl każdy będzie mógł poznać niezwykłą historię polskiego projektowania. Nieco więcej na temat samego projektu graficznego już wkrótce na naszym blogu.piątek, 06 lipca 2012
warsztaty z NOBO design

NOBO design gorąco zaprasza wszystkie dzieci na warsztaty projektowe pt. „Odkryj na nowo żywieckie zabawki”. Warsztaty towarzyszą 49 Tygodniowi Kultury Beskidzkiej i odbędą się 4 sierpnia (sobota) w plenerze Parku Habsburgów. Podczas warsztatów młodzi uczestniczy poznają historie żywieckich zabawek, będą mieli okazję pobawić się oryginalnymi drewnianymi zabawkami, a także wykonają za pomocą przygotowanych szablonów własną autorską zabawkę inspirowaną tradycyjnymi.

W sprawie zapisów na warsztaty prosimy o kontakt z Małgorzatą Terteką (e-mail: mgjanik@vp.pl, tel. 666 279 991).

Więcej na temat projektu pod adresem zywieckiezabawki.blox.pl 

wtorek, 03 lipca 2012
nobo-design.eu w budowie

nobo_design_logos

Ruszyła praca nad nową oficjalną stroną NOBO design. Już wkrótce pod adresem nobo-design.eu jeszcze więcej projektów naszego autorstwa. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio.