Kategorie: Wszystkie | prasa | projekty
RSS
sobota, 23 marca 2013
zwiastun Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa

piątek, 15 marca 2013
po co WMPW?

po_co_muzeum_nobo_design

Słowo „design” w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Wciąż słyszymy o „dizajnerskich” lampach, telefonach, samochodach itp. Choć często jest nadużywane i nie do końca zrozumiałe, stało się powszechne. Tak jak zainteresowanie polskim wzornictwem. Liczne wystawy, festiwale coraz chętniej organizowane w Polsce, propagują zarówno światowe jak i nasze rodzime projektowanie. Także historia polskiego wzornictwa jest na nowo odkrywana. Zaczynamy dostrzegać, że mamy się czym chwalić. Mimo trudnej sytuacji polityczno-gospodarczej polskim projektantom udawało się tworzyć projekty, które nie odbiegały od pomysłów ich kolegów z zachodu. Najlepiej pokazała to wystawa „Chcemy być nowocześni” zorganizowana przez Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawę w ciągu zaledwie dwóch miesięcy odwiedziło ponad 35 tysięcy osób. Świadczy to o potrzebie mówienia o polskim wzornictwie. Tymczasem wciąż brakuje nam publikacji na jego temat. Na rynku dostępne jest zaledwie kilka pozycji. Największe zbiory polskiego wzornictwa będące obecnie w posiadaniu Muzeum Narodowego w Warszawie, zdeponowane są w pałacyku w Otwocku i nie dostępne dla zwykłego miłośnika polskiego designu. Projekt Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa to próba odkrycia na nowo dorobku polskiego wzornictwa. To szansa na przybliżenie historii polskiego projektowania każdemu, bez względu na miejsce zamieszkania. Wystarczy tylko dostęp do Internetu.

Idea projektu Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa zrodziła się w mojej głowie jeszcze na pierwszym roku studiów, kiedy przygotowując się do egzaminu z historii designu zetknąłem się z brakiem opracowań na temat polskiego wzornictwa. Zdobytymi informacjami postanowiłem się dzielić za pośrednictwem swojego bloga „design po polsku”. W odpowiedzi na liczne maile czytelników bloga z prośbą o więcej informacji na temat polskich projektów postanowiłem opracować kompendium wiedzy o historii designu, gdzie dekadami zestawiam najważniejsze projekty z Polski i ze świata. Cykl „Historia designu w pigułce” został bardzo dobrze przyjęty i doceniony również przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Kontynuacją tych działań jest projekt Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa. Cele muzeum podzieliłem na trzy grupy:

cele_muzeum_nobo_design

 MISJA EDUKACYJNA

Celem muzeum jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o polskim projektowaniu, szczególnie u dzieci i młodzieży. To także ułatwienie dostępu do przechowywanych w magazynach zbiorów, których nie można zobaczyć, na co dzień. Ważnym aspektem muzeum jest również prezentacja obiektów w szerokim kontekście (na tle historycznym, gospodarczym) oraz ścieżki tematyczne (tagi), które pozwalają spojrzeć na historie projektowania nieco szerzej niż tylko chronologię.

MISJA NAUKOWA

Muzeum jest pomyślane jako platforma wymiany wiedzy także dla pracowników naukowych i osób specjalizujących się w historii wzornictwa. To okazja do uporządkowania wiedzy na temat polskiego projektowania oraz zwrócenia uwagi na potrzebę stworzenia stałej ekspozycji polskiego wzornictwa.

MISJA PROPAGATORSKA

Muzeum ma na celu propagować polskie projektowanie nie tylko w Polsce, ale również za granicą dzięki anglojęzycznej wersji strony. Jest to projekt partycypacyjny, który w założeniu zaprasza do tworzenia muzeum użytkowników. Każdy może nadesłać informację, zdjęcia na temat danego obiektu, które po sprawdzeniu trafią do zasobów muzeum. W swoim projekcie zakładam również kooperację z dwoma projektami Instytutu Wzornictwa Przemysłowego: Słownikiem Projektantów Polskich oraz Internetową Biblioteką Wzornictwa.

Hasłem przewodnim Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa jest „poznaj projekt w 100%”. Muzeum pomyślane jest tak, aby dowiedzieć się na temat danego obiektu jak najwięcej. Z pomocą przychodzą tu nowe multimedia. Obok standardowego opisu oraz zdjęć użytkownik ma do dyspozycji animacje 3D lub archiwalne filmy prezentujące wybrany przedmiot. Korzystając z przekierowania do Słownika Projektantów Polskich może dowiedzieć się więcej o danym projektancie. Jeśli informacje zawarte w opisie są niewystarczające może skorzystać z przekierowania do Internetowej Biblioteki Wzornictwa, gdzie znajdzie więcej publikacji na temat wybranego obiektu. Na stronie muzeum znajdzie również do pobrania rysunki techniczne oraz rysunki modeli 3D. W poszukiwaniach natomiast pomogą mu specjalne ścieżki temtatyczne.

Projekt Wirtualnego Muzeum Polskiego wzornictwa to ogromny projekt, którym wymaga współpracy  specjalistów z różnych dziedzin: historyków, historyków designu, programistów…. jeśli jesteś jednym z nich czekamy! Zapraszamy rowneż na nasz profil na facecbooku. Polub WMPW!